top of page

בין בניית בית לבניית קריירה

Updated: Oct 11, 2022


לאחרונה נכנסנו משפחתי ואני לגור בבית חדש- מזל טוב
כמו כל פרויקט גדול, השינויים והעיכובים הם חלק בלתי נפרד ממנו. התכנון התחיל בשלהי שנת 2018, הגשת תוכניות במהלך 2019. תחילת הבנייה שהייתה אמורה להימשך כ 18 חודשים התחילה בפרבואר 2020 (חודש לאחר מכן התחיל עוד משהו קטן ולא מתוכנן בשם Covid 19) ואחרי 30 חודשים- הבנייה הושלמה והנה אני כותב מתוך הבית החדש.

יש הרבה קווים מקבילים בין תהליכים שונים בחיים, ואני מוצא אחד כזה בין בנייה של בית לבנייה של קריירה: 1. טווח ארוך *עם יכולת לשינויים. כמו את הבית אותו בונים לפי הצרכים כרגע אבל במחשבה לטווח ארוך, גם את הקריירה חשוב לבנות סביב תחומי ענייני שנוגעים לנו, תפקידים שיביאו לידי ביטוי את החוזקות שלנו וכאלה שיביאו אותנו אל עבר היעד אותו נרצה להשיג. מבחינת היכולת לשנות- לא פעם החלטנו החלטה ורצינו לשנות מסיבות כאלה ואחרות: -ראינו איך זה נראה בשטח וזה לא מצא חן בעינינו=ניסוי וטעייה. -מצאנו חלופה יותר פרקטית= למידת עמיתיםהיכולת לשנות ולהשתנות חשובה מאוד ועדיין- הכיוון הכללי והערכים שמובילים אתכם חייבים לבוא לידי ביטוי בכל שינוי שנעשה. 2. תקציב- אני מקביל את החלק הזה לתכנון נושא השכר, רק מהצד השני. ברור שכולם שואפים שהבית יהיה "הכי הכי"- מבחינת האיבזור/עבודות הגמר/ אנשי המקצוע/ החומרים וכו' אבל.. יש רצוי ויש (אתם יודעים). גם כשאתם מגיעים לנהל מו"מ במקום העבודה החדש או הקיים- חשוב להבין את הצרכים שלכם. זו ההמלצה שלי: תבינו מה אתם צרכים בכדי להתקיים- תלוי גודל משפחה/רווקה, מקום מגורים המשפיע על תחבורה וכו' - מדד השוק- הגישה למידע מעט מורכבת אבל נסו להשיג אותה על ידי שיח עם מכרים, אנשים בתפקיד הספציפי שלכם מקבלים (חשוב להכניס למשוואה תוספות שיכולות להיות רלוונטיות כמו סיבוס/אופציות/בונוסים וכו')

עם המידע הזה תבואו למו"מ מבוססי דאטה, מה שיעזור לכם ויציג אתכם אל מול הצד השני בצורה הרבה יותר רצינית. .

3. שיתוף-

הסעיף הזה מתייחס הן לעשייה והן לחוכמת ההמונים. בטח שאתם נכנסים לפרויקט בתחום בו אינכם מקצוענים מספיק- חשוב מאוד לשתף/לדבר/להתייעץ על כל פרט ופרט על מנת לקבל עוד מושג ובכלל להעמיק את המידע. מחפשים משרה בתחום חדש, רוצים לדעת איך התפקיד נראה מבפנים? תשאלו, תדברו על התפקיד ובלי קשר (תצעקו את החלומות שלכם, ד"ש ליובל אברמוביץ). אין מה להמציא את הגלגל, ולכן פשוט תשיגו את המידע על מנת לקבל את ההחלטה הכי נכונה עבורכם.במקביל ובמהלך הדרך, כמו שאתם אוהבים לפרסם תמונה של התהליך שאתם עוברים בבית ואיך בסוף זה יצא, ככה תהיו גאים בעשייה שלכם ותשתפו על תובנה שהגעתם אליה במשרה שלכם/ פעילות שהובלת או כל דבר שיוכל לייצר ערך לעוקבים שלכם ועבורכם ציון דרך.


4. אחריות-

זה הכל שלכם, תלוי בכם ואיך שאתם תגרמו לזה להיות ככה זה יהיה. העובדה שלקחתם בעלי מקצוע נהדרים, ועשיתם בחירות מספקים יוצאי דופן לא מורידה מכם את האחריות וה"בעלות" בהמשך הדרך. אתם חייבים לעקוב, ולהיות על הפרטים להכניס את עצמכם לכל אורך הדרך על מנת שכול הבחירות יתכנסו לפרט הזה (סלון/חדרים וכו') שאותו ראיתם בעיני רוחכם.


כך גם בעולם העבודה, הקריירה שלכם היא באחריותכם. העובדה שהגעתם למשרה הנחשקת, התנאים מתאימים לכם – זה רק אומר שהבסיס הוא טוב ועכשיו עליכם מוטלת האחריות לגרום לדברים לקרות, לשאול את השאלות – לעשות פולאו אפ, להתקשר, להציע, לתמוך, לקדם את המטרות העסקיות של הארגון וכמובן שלהכניס את עצמכם לתוך התפקיד.אף אחד לא יעשה את זה עבורכם. לסיכום, כמו כל שלב במסע החיים, בטח כזה שאמור לשרת אתכם לזמן ארוך כמו בניית בית ו/או בחירת משרה מתאימה ואיכותית- הכי חשוב זה להבין איזה החלטות הם קריטיות וחשוב להתעכב עליהם ואילו הן ההחלטות שאפשר לקבל יחסית מהר ואותן לקבל במהירות המתאימה. ומעל הכל- הכי הכי חשוב זה להנות מהתהליך ו... Live a life you will rememberשתפו! מוזמנים לעקוב: Facebook Ofer Oringher Instagram- personal

173 views0 comments
bottom of page